Pirátští dopravní alchymisté zkouší, co vydržíme
Pražané si mohou gratulovat: další pirátský nápad na letní uzavření Malostranského náměstí a Smetanova nábřeží tentokrát skončil tam, kam patří – v koši s ostatními dopravními experimenty.
Nejvyšší politický orgán metropole odmítl další z nápadů pirátských alchymistů s tím, že „odmítá řešení dopravní situace formou dílčích a nesystémových zákazů průjezdu v jednotlivých městských částech bez předchozího posouzení vlivu na celou dopravní síť hlavního města“. Chce se mi zvolat: Konečně!
Vždyť takové usnesení tady mělo být už dávno. Jenže až nyní máme před volbami, což znamená i částečný návrat rozumu v některých stranách vládnoucích Praze.
Jeho absencí se ale stále může chlubit pirátský náměstek primátora pro dopravu Jan Beránek. Například prohlásil, že „vozy typu SUV do městského provozu nepatří a byla stvořena někam na hory nebo do těžkého pracovního nasazení“.
Svá moudra dále rozvinul do teorie, že vyšší počet SUV aut souvisí i s tím, že máme relativně dostupné pohonné hmoty. „To znamená, že cestování automobily se výrazně zdemokratizovalo a je dostupné pro mnohem větší část společnosti,“ tvrdí. Když nedávno stál litr motorové nafty padesát korun, určitě usínal s pohodou na líci s vědomím, že „oddemokratizace“ cestování automobily startuje.
Uzavírka Smetanova nábřeží a okolí Malostranského náměstí tedy do voleb nehrozí. V případě pirátského úspěchu by se ale podobné pokusy mohly vrátit. Třeba i v Praze 5. Co například zavřít Plzeňskou či Holečkovu ulici? I když ty jsou vlastně v „experimentu“ už nyní.
Petr Lachnit, 1. místostarosta MČ Praha 5
